Sayfalar


15. Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri  Kurultayı
Daveti


Sayın ilgili,

İlki  25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Son Günü etkinliği kapsamında  1998 yılında gerçekleştirilen Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı'nın on beşincisinde yeniden bir araya geliyoruz.  Türkiye’nin her yerinde kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadele eden bizler, her yıl başka bir ilde bir araya geldiğimiz   kurultayı bu yıl 12-13-14 Ekim tarihlerinde İzmir’de İzmir Kadın Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz.

İzmir Kadın Dayanışma Derneği olarak 15. Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı’na ev sahipliği yapmaktan onur duyduğumuzu dayanışma gücünün verdiği heyecanla belirtmek istiyoruz.  

Bu yıl “Cinsiyetçi Sosyal Politikalar” konusunda sunulacak tebliğlerle birlikte bu konuda hep birlikte tartışma yürütmeyi istiyoruz. Yine bu yıl,  kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yürütülen yasa çalışmaları, yasanın uygulama yönetmeliği, şiddet önleme ve izleme merkezleri yönetmeliği, kadın sığınakları yönetmeliği hazırlık süreçleri, kadın örgütleri  ve bakanlık arasındaki ilişkiler gündemimizde oldu. Elbette bu politik atmosferde dur durak bilmeyen kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri canımızı yakmaya devam ediyor. Yine kürtajın yasaklanması girişimlerinde de sürdürülen politikaları açığa çıkarmak önemli. Tüm bu politikaları ve sonuçlarını gerek tebliğlerin ardından gerekse atölyelerde tartışmayı istiyoruz.

Bu paylaşımların ışığında, kadınlar arası dayanışmayı yükseltmek; örgütlülüğü geliştirmek, kadın sığınakları ve merkezleri olan veya açmak isteyen, özel olarak kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadele eden kadın grupları ve kuruluşları arasında deneyim aktarımı sağlamak; kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadelede ortak bir dil ile politikalar belirlemek ve ortak eylem programları oluşturmak amacıyla sizleri kurultayda birlikte olmaya davet ediyoruz.

Dayanışmayla.

Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı Ana Bileşenleri
1. Adana Akdam
2. Antalya Kadın Dayanışma Derneği
3. ÇEKEV İzmir Çiğli Evka 2 Kadın Kültür Derneği
4. Diyarbakır Selis
5. Ergani Selis
6. Elder Çanakkale
7. Gökkuşağı Kadın Derneği
8. İzmir Kadın Dayanışma Derneği
9. Kamer Vakfı
10.  Kadın Dayanışma Vakfı/Ankara
11.   Kadınlarla Dayanışma Vakfı
12.  Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
13.  Muş Kadın Derneği
14.  Nevşehir Kadın Dayanışma Derneği
15.  Söke Kadın Sığınmaevi Derneği
16.  Şahmaran Kadın Dayanışma ve Araştırma Merkezi Derneği
17.  Urfa Yaşam Evi
18.  VAKAD Van Kadın Derneği
19.  Van Saray Kadın Derneği                        

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder